Vitajte na klinike Gynmeda - Vašom gynekologickom centre

Vitajte na klinike Gynmeda

Recepcia Gynmeda Brno
Bc. Lenka Klimešová

Jazyky: čeština, angličtina

+420 533 433 633
info@gynmeda.cz

WhatsApp

Zavolajte od pondelka do piatku
od 8:00 do 15:00

Laparoskopia, ženská sterilizácia

CENY OD 1700 EUR - kompletný cenník zákrokov nájdete tu »

Laparoskopia je minimálne invazívny zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestézii s intubáciou pomocou laparoskopu zavedeného cez brušnú stenu.

Čakacia doba na zákrok je 4 až 8 týždňov. Zákrok nemožno vykonať počas menštruácie, ale špinenie nie je kontraindikáciou. Na uľahčenie plánovania zákroku sa môžu užívať antikoncepčné tabletky alebo gestagény podľa predpisu lekára.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Brušná dutina sa naplní plynom (CO2). Cez brušnú stenu sa zavedie laparoskop (optické zariadenie, ktoré umožňuje pozorovanie malej panvy a brušnej dutiny). Laparoskopia je jedným z minimálne invazívnych postupov, ktoré sa v súčasnosti uprednostňujú. Pooperačný diskomfort je zvyčajne oveľa miernejší a obdobie rekonvalescencie oveľa kratšie. Operácia trvá 20 až 40 minút.

Ako začať liečbu u nás?

  • 1. Kontaktujte našu kliniku, vysvetlíme Vám všetko potrebné.
  • 2. Pošlite požadovanú dokumentáciu.
  • 3. Dohodneme sa na dátume a podrobnostiach zákroku.
  • 4. Prídete na zákrok.

Na klinike Surgal sa vykonávajú laparoskopické operácie. Fotogaléria z kliniky tu »

V závislosti od rozsahu a účelu zákroku rozlišujeme medzi operačnou a diagnostickou laparoskopiou.

ZÁKROKY VYKONÁVAJÚ NAŠI LEKÁRI:


OPERAČNÁ LAPAROSKOPIA

Operácia sa vykonáva s cieľom odstrániť lézie zistené počas diagnostickej laparoskopie alebo počas ultrazvukového vyšetrenia. Ak je potrebná laparoskopická operácia (napr. pri operácii vaječníkov, odstránení cýst, prasknutí zrastov), je potrebné urobiť 2-3 malé kožné rezy na zavedenie chirurgických nástrojov do brušnej dutiny.

DIAGNOSTICKÁ LAPAROSKOPIA

Zákrok sa vykonáva na presné posúdenie maternice a adnex (dutiny maternice, vaječníkov, vajíčkovodov). Môže odhaliť zmeny v dutine maternice (zrasty, cysty, malformácie maternice, chronické bolesti atď.).

TYPY LAPAROSKOPICKÝCH ZÁKROKOV:

Illustrative image Laparoscopy
  • laparoskopická adnexektómia = odstránenie jedného alebo oboch vaječníkov
  • laparoskopická cystektómia, exstirpácia cysty = odstránenie cysty z vaječníka (vaječník sa ponechá)
  • laparoskopická sterilizácia = ireverzibilné prerezanie/odstránenie vajíčkovodov ako forma antikoncepcie. Po zákroku nie je možné spontánne otehotnieť. Vaječníky, ich funkcia a menštruačné cykly sú zachované
  • laparoskopická adheziolýza = odstránenie zrastov
  • laparoskopická salpingektómia = odstránenie jedného alebo oboch vajíčkovodov (napr. v prípade mimomaternicového tehotenstva).

INDIKÁCIE NA LAPAROSKOPIU

  • Prítomnosť cysty alebo lézie na vaječníku
  • Diagnostika lézií zistených ultrazvukovým vyšetrením
  • Diagnostika a odstránenie myómov
  • Pri chronickej bolesti v dolnej časti brucha
  • Podviazanie vaječníkov - ako forma antikoncepcie
  • Diagnostika neplodnosti - kontrola priechodnosti vajíčkovodov
  • Pooperačná kontrola maternice
  • V prípade mimomaternicového tehotenstva


Podviazanie vajíčkovodov, ŽENSKÁ STERILIZÁCIA

Sterilizácia sa vykonáva prerezaním alebo odstránením vajíčkovodov (salpingektómia). Ide o malý, minimálne invazívny laparoskopický zákrok. Po zákroku sú pacientky nasledujúce ráno prepustené. V priebehu niekoľkých dní sa žena môže vrátiť k svojmu bežnému životu. Sterilizáciu v Českej republike upravuje zákon č. 373/2011 Sb. o špeciálnych zdravotných službách.

Pozor: Počas tohto zákroku sa neodstránia vaječníky, takže hormonálne všetko zostáva ako pred operáciou, ale otehotnieť je možné len pomocou oplodnenia in vitro (IVF).

Pred sterilizáciou musia byť splnené tieto podmienky:

  • Minimálny vek 21 rokov.
  • Právna spôsobilosť.
  • Vlastnoručne podpísaný formulár žiadosti.
  • Poučenie pacienta o postupe, jeho následkoch, rizikách atď. Pacient potvrdí pokyny svojím podpisom.
  • Platí 14-dňová lehota na rozmyslenie.
  • Po 14 dňoch žiadateľ vyjadrí svoj súhlas podpisom bezprostredne pred ošetrením.

PRÍPRAVA NA LAPAROSKOPIU

Dva dni pred zákrokom by sa mala zaviesť vhodná diéta: odporúčame prijímať približne 2-3 litre tekutín denne a jesť ľahko stráviteľné kašovité jedlá. Deň pred zákrokom by sa malo posledné jedlo zjesť na poludnie - najlepšie číry vývar. Piť môžete do polnoci; od polnoci už nesmiete jesť, piť ani fajčiť. Dodržiavajte tieto odporúčania, aby ste sa vyhli komplikáciám počas zákroku a po ňom.

PO LAPAROSKOPICKEJ OPERÁCII

Po zákroku pacienti zvyčajne pociťujú mierny tlak v podbrušku, ktorý po niekoľkých dňoch ustúpi. Typický je aj pocit „praskania“ pri dotyku v nadlaktovej jamke. Je to spôsobené plynom, ktorý sa počas operácie absorbuje z brušnej dutiny. Môže sa objaviť nevoľnosť, ktorá zvyčajne ustúpi do niekoľkých hodín. Po operácii trvá práceneschopnosť najmenej jeden týždeň. Stehy umiestnené na bruchu po laparoskopii sú rozpustné.

Hoci sú komplikácie po laparoskopii zriedkavé, mali by ste kontaktovať svojho lekára, ak sa u vás po odchode z kliniky objaví silné krvácanie alebo ak sa u vás objavia príznaky infekcie, ako sú kŕče, horúčka, zimnica atď. Ak sa komplikácie vyskytnú, kontaktujte našu kliniku, aby sme vám mohli poradiť, ako v tejto situácii postupovať.

ODPORÚČANIA PO LAPAROSKOPII

Odporúčame dezinfekciu operačných rán dvakrát denne a subkutánne injekcie nízkomolekulárneho heparínu raz denne počas najmenej 5 dní po operácii. Prvých 5 dní po operácii by sa mal dodržiavať prísny pokojový a liečebný režim. Stehy by sa mali odstrániť počas 7 až 10 dní po operácii. Rekonvalescencia a odpočinok by mali pokračovať 2 týždne po operácii. Treba sa vyhnúť fyzickej námahe, ako je zdvíhanie ťažkých bremien, pohlavný styk alebo športové aktivity. Odporúča sa tiež sprchovanie a vyhýbanie sa kúpaniu.

Máte ďalšie otázky? (FAQ)

Odpovede na najčastejšie otázky nájdete tu »