Recepcia Gynmeda Brno
Bc. Lenka Klimešová
Jazyky: čeština, angličtina
+420 533 433 633
info@gynmeda.cz
Zavolajte od pondelka do piatku
od 8:00 do 15:00
Často kladené otázky
Tu nájdete odpovede na Vaše najčastejšie otázky. V prípade akýchkoľvek nejasností, prosím kontaktuje našu koordinátorku.Ako začať liečbu u nás?
- 1. Kontaktujte našu kliniku, vysvetlíme Vám všetko potrebné.
- 2. Pošlite požadovanú dokumentáciu.
- 3. Dohodneme sa na dátume a podrobnostiach zákroku.
- 4. Prídete na zákrok.
Všeobecné otázky
Termíny k zákrokom
Zákrok Vám naplánujeme presne podľa Vášho príchodu. Termíny dohodneme pri konzultácii alebo emailom. Je dobré vopred si pripraviť termín, kedy by ste mohli prísť do Brna.
Pozrite sa, kedy sú bežne dostupné termíny na zákrok a kedy je optimálne Váš zákrok naplánovať.
Ako ovplyvňuje menštruácia objednanie k operáciám?
Laparoskopické zákroky je možné vykonávať kedykoľvek mimo menštruácie. Vykonanie v posledný deň menštruácie nevadí.
Hysteroskopické zákroky je ideálne vykonávať v prvej polovici menštruačného cyklu, optimálne ihneď po ukončení menštruácie. Kontinuálne možno užívať gestagén, aby sa to optimálne načasovalo.
Interrupcie je možné vykonávať kedykoľvek, limitom je zo zákona pokročilosť tehotenstva (možno len do 12. týždňa gravidity). Vždy je presná pokročilosť tehotenstva kontrolovaná naším lekárom ultrazvukovým vyšetrením pred zákrokom.
Plastyka narządów płciowych (labioplastyka, plastyka krocza) może być przeprowadzona w dowolnym momencie poza czasem menstruacji.
Aké podklady je potrebné dodať ku konzultácii?
Ideálne je zaslať mailom posledné odborné vyšetrenie u Vášho gynekológa (aký odporúča zákrok a prečo). Pri zložitejších nálezoch je potom ideálne zaslanie snímok z ultrazvukového vyšetrenia.
Koordinátorka s Vami všetko podrobne preberie a zašle požiadavky na Váš email.
Ako je možné platiť za liečbu?
Buď v hotovosti (v CZK alebo EUR) alebo kartou. Akceptujeme tieto karty: American Express, MasterCard, VISA, VISA PLUS a Diners Club cards.
Hysteroskopia
AKO DLHO TRVÁ ZOTAVENIE z hysteroskopickej operácie?
Pacientky obvykle po zákroku cítia mierny tlak v podbrušku, ktorý ale odznie ešte pred opustením ordinácie. Rovnako slabé krvácanie, ktoré nepresahuje mieru menštruačného krvácania, ustane o deň alebo dva po hysteroskopii. Na zmiernenie týchto bolestí väčšinou stačia slabé analgetiká (lieky proti bolesti - napr. Paralen tablety, Algifen kvapky). Je možné ich odporučiť užiť ešte pred zákrokom, a tým zaistiť trvanie ich účinku už v priebehu hysteroskopie i po nej.
Po zákroku môže väčšina pacientov obnoviť normálnu činnosť v práci alebo doma už na druhý deň po úkone. Aby sa minimalizovalo riziko zápalu alebo infekcie, odporúča sa iba sprchovať, vynechať kúpanie vo vani alebo bazénoch a nepoužívať tampóny cca týždeň. Pacientkám, ktoré podstúpili diagnostickú hysteroskopiu sa odporúča, aby sa vyhli pohlavnému styku ešte jeden až dva dni po skončení krvácania. Po operačnej hysteroskopii je pooperačný režim predĺžený až na tri týždne, v závislosti od rozsahu a typu zákroku, ktorý bol vykonaný.
Je možné podstúpiť IVF/ET po hysteroskopii už v ďalšom menštruačnom cykle?
Čakanie na dva alebo viac menštruačných cyklov po hysteroskopii neprináša lepšie výsledky. Pacientky preto môžu podstúpiť ovariálnu stimuláciu už hneď po ďalšej menštruácii bez toho, aby to ovplyvnilo výsledky IVF-ET. Kontrolný ultrazvuk pred IVF je vhodný.
Kedy je vhodné pricestovať na kliniku pred operačným zákrokom?
Na kliniku Gynmeda sa stačí dostaviť 30-60 minút pred dohodnutým termínom operácie.
Ako dlho po zákroku je vhodné odcestovať domov?
Zákrok je krátky, trvá 5-15 minút. Z našej kliniky ste prepustená asi za 2 hodiny po operácii. Väčšinou nie je problém cestovať už o niekoľko hodín po operácii. Hysteroskopické zákroky sú veľmi dobre znášané.
Hysteroskopické komplikácie
Hysteroskopia je považovaná za veľmi bezpečný zákrok s minimálnymi komplikáciami. Existujú určité možné komplikácie, aj keď nie sú bežné. Patrí medzi ne hlavne infekcia a silné krvácanie.
Vždy najskôr kontaktujte našu kliniku, aby sme Vám mohli poradiť, ako situáciu riešiť!
LAPAROSKOPIA
AKO DLHO TRVÁ LAPAROSKOPICKÝ ZÁKROK?
Diagnostická laparoskopia trvá približne 30-50 minút. V prípade operačnej laparoskopie (resekcia cysty, odstránenie vaječníkov atď.) sa čas zákroku predĺži na 1 - 2 hodiny. Pacientka je po operačnej laparoskopii prepustená nasledujúci deň ráno.
AKO DLHO TRVÁ ZOTAVENIE PO LAPAROSKOPICKEJ OPERÁCII?
Závisí to od rozsahu operácie, zvyčajne sa môžete vrátiť k svojim každodenným aktivitám do 5-7 dní. K odstráneniu stehov z laparoskopických rezov dochádza približne 10 dní po operácii.
AKO SA BUDEM CÍTIŤ PO LAPAROSKOPII?
Počas prvých dní po laparoskopii môžete pociťovať miernu bolesť a pulzovanie v miestach, kde boli urobené rezy. Bolesť alebo nepríjemné pocity by mali do niekoľkých dní ustúpiť. Môžete užívať analgetiká (bežné lieky proti bolesti). Po zákroku môžete pociťovať aj bolesť ramena (plyn použitý počas zákroku sa dostane do podkožia).
ČO SA NEDÁ ROBIŤ PO LAPAROSKOPICKEJ OPERÁCII?
Nezdvíhajte ťažké predmety, nešportujte ani sa nevystavujte zvýšenej fyzickej námahe.
KOĽKO ČASU PRED ZÁKROKOM MÁM PRÍSŤ NA KLINIKU?
Príchod na kliniku, kde sa zákrok vykoná, je o 7:30 ráno. Deň predtým je pacientka vyšetrená na klinike Gynmeda Lidická, kde dostane všetky pokyny a informácie.
V AKOM ČASE PO ZÁKROKU MÔŽETE ÍSŤ DOMOV?
Zákrok sa u nás vykonáva v rámci jednodňovej starostlivosti, pacient opúšťa kliniku ráno po zákroku. Najlepšie je však ešte 1-2 dni odpočívať v hoteli a cestu podniknúť až v nasledujúcich dňoch.
KOMPLIKÁCIE PO LAPAROSKOPII
Hoci sú komplikácie po laparoskopii veľmi zriedkavé, pacienti by mali kontaktovať svojho lekára, ak nadmerne krvácajú alebo sa u nich objavia príznaky infekcie, ako sú kŕče, horúčka, zimnica atď.
Vždy najprv kontaktujte našu kliniku, aby sme vám mohli poradiť, ako v takejto situácii postupovať!
Komplikácie po zákrokoch
Riešenie komplikácií v ČR
Občania krajín EÚ a tiež občania GB majú na akútne situácie poistenie. Pokiaľ nie je možné komplikáciu riešiť u nás, dohodneme ošetrenie v spolupracujúcej nemocnici. Avšak, komplikácie pri týchto zákrokoch sú extrémne nízke.
Kedy kontaktovať Vášho gynekológa?
Kontaktujte Váško lekára, pokiaľ sa dostavia nasledujúce problémy: silné krvácanie z pošvy (viac ako 5 vložiek za hodinu), teploty (nad 38 °C), silné bolesti podbrušku.
Vždy najskôr kontaktujte našu kliniku, aby sme Vám mohli poradiť, ako situáciu riešiť!